پنجشنبه 26 مهر 1397

نقش آموزش و پژوهش در ارتقاء کیفیت ارائه خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی

 | تاریخ ارسال: 1396/8/16 | 
نقش آموزش و پژوهش در ارتقاء کیفیت ارائه خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی
 مسئول محور: دکتر حسین درگاهی
ارائه خدمات آزمایشگاه تشخیص طبی در شرایط محیطی امروز پارادایمی است که در قلب تحولات قانونی، فن آوری، جامعه شناسی و اقتصادی قرار گرفته است و می تواند بطور دائم نظام سلامت و فعالیت های پزشکی را در هر کشور دچار تغییر و تحول نماید. ما در دنیایی زندگی می کنیم که در آن ارتباطات و اطلاعات بصورت آنی و لحظه ای بین افراد رد و بدل می شود که حاصل آن برای افراد هر جامعه، زندگی بهتر، حل سریع تر مشکلات و پیدا کردن راه و روش موفق زیستن و کار کردن است. موفقیت در آزمایشگاه های تشخیص طبی نیز بطور مشابه وابستگی زیادی به تراکنش های ارتباطی و اطلاعاتی با یک زبان مشترک دارد و آموزش و پژوهش همان زبان مشترک موفقیت آزمایشگاه ها در تمام دوران ها است.
آموزش و پژوهش مبتنی بر مهارت حرفه ای و شغلی و یا به عبارتی تولید و استفاده از داده های علمی، اجرای روش های تحلیلی حل مسئله، ارائه فرصت های آموزشی و پژوهشی بیمار محور به همراه دانش نظری و تجربه عملی، نیاز امروز آزمایشگاه های تشخیص طبی برای موفقیت و پیشرفت و ارتقای کیفیت است. یک برنامه آموزشی موفق و روند دستیابی به اهداف پژوهشی نافع و کارآمد، دربرگیرنده ایجاد توانایی فردی، داشتن مهارت های ارتباطی قوی، قضاوت ها و تشخیص های دقیق و صحیح، درستکاری حرفه ای، چابکی سازمانی، توجه و حساسیت داشتن به جزئیات، استقلال فردی، کار گروهی، رعایت حقوق بیمار، حرفه ای گرایی، رهبری، کارآفرینی، مدیریت کسب و کار، مدیریت اجرایی، کنترل یا نظارت، ایجاد جو مناسب برای یادگیری و احترام به دیگران، دلسوزی و همدردی است که دانشجویان و کارکنان آزمایشگاه های تشخیص طبی باید به منظور توسعه حرفه ای خود به فراگیری آن ها بپردازند.
انطباق کارکنان و دانشجویان آزمایشگاه تشخیص طبی با برنامه های آموزشی و پژوهشی مبتنی بر مهارت های حرفه ای و شغلی و بیمار محور باعث خواهد شد تا آن ها بتوانند طلایه دار تغییر و تحول در نظام ارائه خدمات سلامت در هر کشور باشند.
کلمات کلیدی: آزمایشگاه تشخیص طبی، آموزش، پژوهش، ارتقای کیفیت، ایران

 


 

دفعات مشاهده: 514 بار   |   دفعات چاپ: 102 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر