جمعه 22 آذر 1398

ایجاد و تایید محدوده های مرجع بزرگسالان و اطفال برای آزمایش های آزمایشگاهی

 | تاریخ ارسال: 1398/1/11 | 
ایجاد و تایید محدوده های مرجع بزرگسالان و اطفال برای آزمایش های آزمایشگاهی 

 
               اطلاعات کارگاه

تاریخ شروع کارگاه: جمعه 1398.01.30

                                               شنبه 1398.01.31

ساعت برگزاری کارگاه: 13:30-11:30

هزینه ثبت نام: رایگان
 


 
سخنران کارگاه:

پروفسور خسرو عادلی
مدرک پست دکتری در رشته بیوشیمی بالینی، دانشگاه تورنتو، کانادا
دانشمند ارشد بیوشیمی و آزمایشگاه اطفال، پزشکی مولکولی، عضو هیئت مدیره موسسه تحقیقاتی، انجمن آمریکایی شیمی بالینی (NACB)
عضو هیات علمی مشورتی، مرکز بین المللی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی، تریست، ایتالیا.
ریاست فدراسیون بین المللی شیمی بالینی (IFCC)، بخش ارتباطات و نشریات
عضو کمیته اجرایی بخش - بیوشیمی بالینی، دانشگاه تورنتو
عضو کمیته اجرایی ارشد، Banting و Best Diabetes Centre ، دانشگاه تورنتو
ریاست کمیته برنامه آموزش دوره پسا دکتری در شیمی بالینی، دانشکده پزشکی، گروه آزمایشگاه
 پزشکی و پاتوبیولوژی، دانشگاه تورنتو
سردبیر مجله بررسی انتقادی در علوم آزمایشگاهی بالینی
 
 
خلاصه کارگاه

محدوده مرجع در آزمایشگاه بالینی به عنوان معیارهای مربوط به سلامت کمک می کند که پزشکان بتوانند نتایج آزمایش های آزمایشگاهی را تفسیر و تصمیم گیری های بالینی را تسهیل سازند. متأسفانه، شکاف های بحرانی در محدوده مرجع دقیق  و به روز برای تفسیر دقیق آزمایشات آزمایشگاهی در کودکان و نوجوانان وجود دارد. این شکاف های بحرانی در محدوده مرجع آزمایشگاهی موجود، در تشخیص اشتباه یا خطای تشخیص در انواع بیماری ها نقش تاثیرگذاری دارد . برای مقابله با این شکاف مهم، گام های اساسی از سوی چندین نهاد شامل KiGGS در آلمان، Aussie Normals در استرالیا، AACC ملی کودکان در ایالات متحده آمریکا، ابتکار NORICHILD در اسکاندیناوی و مطالعات CALIPER در کانادا به تحقق پیوسته است. در ارائه کنونی، من ابتکارات اخیر جهانی در محدوده مرجع اطفال را مرور خواهم کرد و مفهوم و امکان سنجی سایر مراجع را مورد بحث قرار خواهم داد. من همچنین درباره پایگاه دادههای مرجع CALIPER که اخیرا منتشر شده است به بحث خواهم پرداخت. CALIPER به تازگی محدوده مرجع کودکان که در آن جنسیت و سن افراد نیز لحاظ می شود را برای 170 نشانگر بیوشیمیایی گسترش داده که در آن گروه های بزرگی از کودکان سالم و متفاوت مورد مطالعه قرار گرفتند. پایگاه داده CALIPER براساس جمعیتی چندملیتی است که در آن تاثیر قومیت برمحدوده مرجع آزمایشگاهی بررسی می شود. بنابراین، پایگاه داده از مزایای جهانی برخوردار است که می تواند توسط آزمایشگاه ها در سراسر جهان بکار گرفته شود. به منظور تسهیل ارتباط و اجرای فرآیندهای بالینی، برنامه های کاربردی تلفن همراه و وب که بصورت رایگان در دسترس قرار دارند و مخاطب اصلی آنها متخصصان آزمایشگاهی، متخصصین اطفال، پزشک های خانواده و خانواده ها هستند ، طراحی شده است. برنامه های CALIPER پزشکان را قادر می سازد تا برای بیش از 170 آزمایش پزشکی بتوانند نتایج را تفسیر نمایند. این برنامه های کاربردی برای کودکان و نوجوانان با استفاده از پایگاه داده ای گسترده و بر اساس استانداردهای مرجع اطفال تعریف شده اند. همچنین این پایگاه داده بر اساس مطالعه هزاران کودک و نوجوان سالم طرح ریزی شده است.گروه مخاطب: -

اهداف یادگیری: در این مجال، محدودیت ها در محدوده های مرجع فعلی کودکان و بزرگسالان که در سراسر جهان استفاده می شوند مورد ارزیابی قرار می گیرد.
نیاز به ایجاد محدوده های مرجع کودکان و بزرگسال برای نشانگرهای بیوشیمیایی و هماتولوژیک و ابتکارات اخیرجهانی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
اهمیت هماهنگی محدوده های مرجع و پتانسیل استفاده از آن در آزمایشگاه های سراسر جهان مورد بررسی قرار می گیرند. 

 
 


دفعات مشاهده: 239 بار   |   دفعات چاپ: 42 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر