جمعه 22 آذر 1398

روش جدید کنترل کیفی MaxE(Nuf) براساس دستور کار CLSI-C24

 | تاریخ ارسال: 1398/1/14 | 
روش جدید کنترل کیفی MaxE(Nuf)
براساس دستور کار  CLSI-C24

 
               اطلاعات کارگاه

تاریخ شروع کارگاه: جمعه 1398.01.30

تاریخ پایان کارگاه: 13:30-11:30

هزینه ثبت نام: رایگان


 


 
سخنران کارگاه:
دکتر حسن بیات
دکترای علوم آزمایشگاهی از دانشگاه شهید بهشتی
hassane_bayatyahoo.com

       
                                                                            


 
 
 
خلاصه کارگاه

در روش معمول پایش کیفیت آماری (پ‌ک‌آ)، تعداد مواد کنترل در دور و قوانین تفسیر تعیین می‌شود اما طول دور یا تواتر پ‌ک‌آ در نظر گرفته نمی‌شود. به منظور مرتبط کردن تواتر با پ‌ک‌آ، کورتیس پاروین اصطلاح Max E(Nuf) را معرفی کرده است که عبارت است از «حداکثر افزایش منتظره در تعداد نتایج غیر قابل اعتماد نهایی بیماران» در طول یک شرایط خطامند خارج از کنترل که شناسایی نشده است.
Max E(Nuf) شاخص طراحی جدیدی را فراهم کرده است که در راستای برنامه‌های پ‌ک‌ خطر-بنیان قرار دارد. ویرایش چهارم راهکارنمای موسسه معیارهای بالینی و آزمایشگاهی (CLSI) در باره‌ی پ‌ک‌آ (CLSI C24, 4th ed.; 2016) پ‌ک‌آ خطر-بینان را مد نظر قرار داده است و یک راهنمای کلی برای به کار بستن مدل Max E(Nuf) در آزمایشگاه‌های بالینی ارائه کرده است.
مدل Max E(Nuf) بر مدل خطای کل مبتنی است و کیفیت عملکرد را که به صورت عیار سیگما بیان می‌شود به عوامل موثر در ترفند پ‌ک‌آ مرتبط می‌سازد، شامل تعداد نتایج پ‌ک‌، قانون پ‌ک‌ که باید در هر رخداد پ‌ک‌ به کار بسته شود، و نیز تواتر رخدادهای پ‌ک‌.
مدل Max E(Nuf) یک راه حل مناسب برای آزمایشگاه‌ها در هر اندازه‌ است، به این صورت که آزمایشگاه‌های کوچک با تعداد نمونه محدود می‌توانند محدوده‌های باز مدل پ‌ک را با اندازه‌های کوچک دور به کار ببندند در حالی که آزمایشگاه‌های برزگ با هزاران نمونه در روز می‌توانند محدوده‌های بسته‌تر پ‌ک را با اندازه‌های بزرگ دور به کار ببندند.گروه مخاطب: کارشناسان آزمایشگاه، مسئولین پایش کیفیت

اهداف یادگیری: طراحی برنامه پایش کیفیت آماری شامل فاصله انجام پایش


 
 


دفعات مشاهده: 444 بار   |   دفعات چاپ: 55 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر